Mileni Sp. z o.o.

Gniezno
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zakładamy własną firmę – gdzie szukać pieniędzy na start w roku 2015

Autor: Mileni Sp. z o.o., publikacja: 2015-04-08

Gdzie szukać pieniędzy?

Zdjęcie nr 1

Wiele osób posiadających pomysł na swój biznes zastanawia się, w jaki sposób pozyskać pieniądze na start. W mediach zapowiadano, iż w roku 2015 pojawią się fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, jednakże jak do tej pory środki te nie są dostępne. Zgodnie z założeniami programowymi w ramach nowej „puli dotacji” nie będzie środków bezzwrotnych na start firmy. W związku z tym rodzi się pytanie skąd jeszcze można uzyskać wsparcie finansowe?

Otóż na chwilę obecną najpopularniejszą formą sfinansowania startu firmy jest dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy, której wysokość wynosi 23 656,02zł. Dotację tą mogą uzyskać osoby zarejestrowane jako bezrobotne w ramach jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Z podobnej formy dofinansowania, jednakże nieco wyższej bo w kwocie 59 140,05zł ze środków PFRON mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, które posiadają status bezrobotnego. Celem dotacji jest sfinansowanie zakupu sprzętu, wyposażenia, towaru, materiałów, remontu, marketingu i kosztów doradztwa.

Kolejną formą wsparcia startu firmy są pożyczki na preferencyjnych warunkach udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pomocą regionalnych operatorów w ramach „Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Pożyczki udzielane są na maksymalnie 7 lat, z możliwością uzyskania 12 miesięcznego okresu karencji w spłacie. Atutem pożyczki jest niskie oprocentowanie, które wynosi ok. 1,56%. Celem pożyczki jest sfinansowanie założenia firmy lub stworzenia stanowiska pracy.

W niektórych miastach pojawiły się również preferencyjne pożyczki na założenie własnej firmy do kwoty 50 000zł, na okres maksymalnie 5 lat w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,5%, a celem pożyczki jest sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń, towaru i materiałów, reklamy i promocji firmy oraz remontu lokalu.

Wymienione powyżej formy finansowego wsparcia startu firmy są jedynymi tak atrakcyjnymi instrumentami, dzięki którym osoby z pomysłem na własny biznes mogą zrealizować marzenie o byciu sobie szefem.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dotację lub pożyczkę na start firmy?

Otrzymanie dotacji na założenie firmy ze środków Powiatowego Urzędu Pracy lub PFRON wiąże się że spełnieniem określonych kryteriów, do których w głównej mierze należy zaliczyć te najważniejsze:

  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub niepełnosprawnej,
  • nieodmówienie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku podjęcia pracy,
  • nieposiadanie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku działalności gospodarczej,
  • posiadanie kwalifikacji w ramach planowanej działalności,
  • posiadanie zabezpieczenia dofinansowania w formie poręczenia.

Po otrzymaniu dotacji na założenie firmy najważniejszym wymogiem jest jej utrzymanie przez okres jednego roku.

W przypadku pożyczki w ramach „Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” należy również spełniać wymogi, dzięki którym będzie można wnioskować o środki na start firmy. O pożyczkę w maksymalnej kwocie 78 000zł mogą ubiegać się osoby posiadające status:

  • absolwenta szkoły lub uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
  • osoby bezrobotnej,
  • studenci ostatniego roku studiów.

Wymogiem koniecznym jest zabezpieczenie udzielenia pożyczki. Najczęstszą formą zabezpieczenia stosowaną przez pośredników Banku Gospodarstwa Krajowego jest weksel oraz poręczenie.

Jak skutecznie pozyskać dofinansowanie lub pożyczkę?

Pozyskanie dotacji lub pożyczki na założenie własnej firmy jest procesem trudnym i wymagającym podjęcia określonych działań. Oprócz spełnienia wymogów formalnych, o których była mowa w powyższej części artykułu należy również przekonać urzędników lub pośredników BGK o tym, iż nasz pomysł na biznes jest:

  • uzasadniony,
  • opłacalny,
  • realny do osiągnięcia,
  • przemyślany.

Najlepszą formą przekonania osób oceniających nasz pomysł na biznes jest biznes plan przedsięwzięcia. To dzięki temu dokumentowi prezentujemy nasz biznes, dokonujemy analizy własnego potencjału, konkurencji i klientów docelowych. W dalszej kolejności opracowujemy cele firmy, strategię marketingową i założenia finansowe.

Jednym z wymogów przy ubieganiu się o dotację lub pożyczkę na założenie własnej firmy jest przedstawienie biznes planu. Oprócz tego dokumentu należy przedstawić wniosek wraz z załącznikami. Aby móc skutecznie pozyskać środki na założenie firmy musimy przede wszystkich w sposób profesjonalny i rzetelny przygotować wymagane dokumenty. Tylko takie podejście sprawi, iż spełniając wymogi formalne i przedstawiając wymagane dokumenty otrzymamy pieniądze na własny biznes.



Opracowano:
Mateusz Kociński
Kancelaria Doradztwa Ekonomicznego MATDAX

Biznes plan - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 532 Doradców od Biznes Planów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: